január 20.
Sík Sándor
(Budapest, 1889. január 20. – Budapest, 1963. szeptember 28.)
Sík Sándor 1889. január 20-án született Budapesten. Bár a szülők zsidó származásúak voltak, gyermekeiket már katolikus szellemben nevelték. Az édesapa korai halála miatt a család Gödöllőre költözött.
Az ifjú Sándor alig töltötte be a 14. életévét, belépett a piarista rendbe, de tanulmányait rendületlenül folytatta. A budapesti egyetem bölcsészkarán, magyar–latin szakon szerzett tanári diplomát. Mindemellett több műfajban alkotott: sorra írta verseit, értekezéseit, kritikáit és színműveit, sőt szerkesztett imakönyveket, tankönyveket és újságokat is.
A doktori képzés elvégzése után, előbb Vácon, majd a pesti Piarista Gimnáziumban tanított. Itt kapcsolódott be a magyar cserkészmozgalom megszervezésébe.
1929-ben a Szegedi Egyetem tanáraként jó barátságba került Radnóti Miklóssal és részt vett katolizálásában is. Nyilvános rendes tanárként töltött évei okán mentességben részesült a második zsidótörvény hatálya alól.
1945-ben tért vissza a fővárosba, ahol az Országos Köznevelési Tanács munkatársa lett. 1946-ban a Magyar Tudományos Akadémia tagja volt egészen addig, amíg a piarista rend tartományfőnökeként, az egyes szerzetesrendek feloszlatására nem kényszerül 1949-ben.
1963. szeptember 28-án hunyt el Mikszáth téri piarista rendházban.
Emlékezetére virtuális emlékszobát hoztak létre: https://siksandor.piarista.hu/
Irodalom:
A dokumentumok címleírásának lekérdezése folyamatban van... |