október 5.
Szabó Magda
(Debrecen, 1917. október 5. – Kerepes, 2007. november 19.)
„Ami velem és köröttem valaha megesett, és amit én annak a nyersanyagából alkottam, aligha különíthető el. Ha meghalok, magammal viszem minden titkomat, s nem lesz irodalomtörténész, aki meg tudja fejteni…”- vallotta a 100 éve született Szabó Magda, a magyar irodalom egyik legjelentősebb és legolvasottabb írónője.
A Dóczi Leánynevelő Intézetben érettségizett, majd a Debreceni Egyetemen magyar-latin szakos diplomát szerezett. Néhány évig középiskolai tanárként dolgozott. 1945-től a Vallás- és Közoktatási Minisztérium munkatársa, 1949-ben elbocsátották, nem jelenhettek meg írásai. 1959-től szabadfoglalkozású író.
Az irodalom szinte minden területén alkotott, indulásakor verseskötetekkel jelentkezett, később inkább regényeket és színpadi műveket írt. Az 1958-as Freskó és az 1959-ben megjelent Az őz című regényei hozzák meg számára az ismertséget. Önéletrajzi ihletésű munkái az Ókút, a Régimódi történet és a Für Elise. Sok írása foglalkozik női sorsokkal: a Danaida, a Pilátus, Az ajtó. A fiatalabbakról sem feledkezett meg, gyerekek számára készült a Bárány Boldizsár, a Sziget-kék és a Tündér Lala.
Jó néhány művéből készült film. Az Abigélt Zsurzs Éva, a Régimódi történetet Bereményi Géza, Az ajtót Szabó István filmesítette meg.
Irodalom:
A dokumentumok címleírásának lekérdezése folyamatban van... |