november 7.
Marie Curie (Maria Sklodowska)
(Varsó, 1867. november 7. - Franciaország, Sallanches közelében, 1934. július 4.)
Lengyel származású francia fizikus. A radioaktivitás kutatásában elért eredményei tették világhírűvé (a radioaktivitás szót a Curie házaspár használta először).
Marie Curie számára férje és annak testvére Jacques Curie konstruált egy műszert, amelynek segítségével lehetővé vált a sugárzás hatására fellépő kis áramerősségek mérése. Miután kiderült, hogy a radioaktivitás jelensége az uránhoz mint elemhez van kötve, felmerült a kérdés, nem mutat-e más elem is hasonló jelenségeket, más szóval nem található-e a természetben másfajta radioaktív elem is. 1897-ben Marie Curie felfedezte, hogy a tórium is radioaktív. 1898 nyarán férjével felfedezték a polóniumot majd néhány hónappal később a rádiumot. A hírnevének csúcsán álló Marie Curie-t 1922-ben az Orvostudományi Akadémia tagjai közé választották, s ettől kezdve elsősorban a radioaktív anyagok kémiájának és orvosi alkalmazásának a kutatásával foglalkozott. 1934-ben belehalt a sugárzás okozta fehérvérűségbe.
1903-ban fizikai Nobel-díjat kapott a radioaktivitás felfedezéséért. (Henri Becquerellel és férjével, Pierre Curiével megosztva).
1911-ben kémiai Nobel-díjat kapott a rádium és polónium felfedezéséért, a rádium fémállapotban való előállításáért, természetének és vegyületeinek vizsgálataiért.