Tisza Kata:
Magyar pszicho
2007
A marosvásárhelyi születésű Tisza Kata újságíróként, szerkesztőként, műsorvezetőként is ismert. 2005-ben írta első regényét, a "Pesti kínálat"-ot. 2006-ban jelent meg második regénye, a "Reváns", amely hónapokig a sikerlisták élén állt. Tisza Kata első könyvében az emberi kapcsolatokra, a másodikban a média viszonyaira, a hatalmi harcokra próbálta fölhívni a figyelmet, és a magányra. "Magyar pszicho" című regénye 2007. április 13-án mutatkozott be a XIV. Budapesti Nemzetközi Könyvfesztiválon, az Alexandra Kiadó gondozásában.
"Az írás számomra egy életformát jelent. Minden, amit megélek, az novellává érhet, vagy esetleg regénnyé. Egy mámor, egy szenvedély, tehát írnom kell" vallja az írónő.
"A könyvem műfaja regény, de nem a hagyományos értelemben véve, játszom az idősíkokkal, ugrálok az időben és térben Románia és Magyarország, a gyermekkorom, a kommunizmus és a jelen között. Az alapgondolatom az, hogy be akarom mutatni a kisebbségek világát, abba ugyanúgy beletartoznak a zsidók, a cigányok, a szászok, és az erdélyi magyar arisztokrácia, ami az én családomat is érintette, és keservesen élte meg."
A főhős, Klára festőnő, aki nyolc éve él Magyarországon, s azóta folyamatosan szenved valamitől. A múltjától, a származásától, a kisebbségi lét árnyától, a kirekesztettségtől, a magánytól, a vérfertőzésre hajlamos undok arisztokrata rokonoktól, a meg nem értettségtől, a saját értékrendjétől, vélt és valós szerepétől a világban vagyis az általa előszeretettel hangoztatott üvegfalaktól. Klára egy megkeseredett huszonéves. Persze tényleg elképesztő, hogy egy kínai büfés évekkel előbb kap magyar állampolgárságot, mint a Marosvásárhelyről érkező évfolyamelső egyetemista. Ám ahogy követjük Klárát, feltűnnek a figyelmen kívül hagyott jó dolgok is: tehetséges, vonzó, szerelmes (habár reménytelenül), a családja és a barátai szorítanak érte. Sokan vannak, akik ennyivel is beérnék.
A "magyar pszicho" a Pontban tárja föl leginkább magát. A Pont egy kocsma Pest dzsungelének kellős közepén, ahová mindenki azért tér be, hogy a zsúfoltságban és testmelegben kiborítsa a vele egyívásúak elé a magával hozott nappali, a másutt-lét megpróbáltatásait. Itt van igazán "otthon" Klára, a fiatal kora ellenére is óriási sikereket arató festőnő, akinek belső monológjai és másokkal folytatott párbeszédei, vitái és "hitvitái" viszik előre a regény történését. A dialógus másik tagja állandóan változik: hol Gusztáv, a "prófétaságot rühellő" zseniális filozófus, hol Géza, a hegedűs, aki a tanítást rühelli, hol Pepe, az öreg, mikor cinikus, mikor bölcs festő, egyedül Klára a konstans tényező. A kocsma néha egész Budapestnyivé tágul, de ki-be jár itt az egész ország, időnként pedig azt vélhetjük: tizenötmilliónyi magyar virtuális tere. És mind a tizenötmillió hozza magával sebzettségét, gyerekkori sérüléseit és útközben szerzett tüskéit, az idegenség érzését, a másság üvegfalát. Klára lázad az üvegfal ellen, össze akarja törni mind, ahány csak köréje épült. Mindent ki akar beszélni magából, pőrére vetkőzteti a lelkét, csak hogy cselekedjék ezt utána a többiek is, mert csak a kitárulkozásnak van tisztító hatása. Ha pedig már nem tehetik, érzi, sőt tudja, hogy az ő feladata helyettük kiordítani csalódásaikat, kudarcaikat, magányukat és keserveiket.
A külső történések és Klára emlékcserepei, önmagában elvégzett "lélekboncolása", szagok és színek, a Marosvásárhelyen maradt szülők iránti vágy megnyilatkozása ez mind egyre nagyobb sebességgel pörög előre váltakozva, amely sebességet az olvasónak is át kell vennie, mert mire felocsúdna, már nem tud kiszállni a pörgésből. Magával ragadta Tisza Kata vonzereje, hetykesége, daca.
"Tudom, hogy támadni fognak. Mint ahogy eddig is. Mert ez a könnyebb út. Hogy nem fognak maradéktalanul érteni. Mint ahogy eddig sem. De mégiscsak nálam az üzenet, az átadásra váró gondolat, tömegek életérzése a tollamon át. Ezért írtam meg a könyvet. A magyar nemzet tudathasadásának könyvét. A megválaszolatlan kérdések könyvét. A Magyar pszicho-t. Mert ez volt a feladatom. Biztos, hogy nem a legjobb könyv, de hangoskodik a sztereotípiák, előítéletek, hamis sablonok és megszokottan kényelmes elkerülő manőverek ellen. A kisebbségi helyzetből érkező magyar sebezhetőbb. De vajon miért is? Üvegfal-rombolás. A köztünk lévő hangtompító berendezés megsemmisítésére irányuló kísérlet. Próbálkozás az egymás jobb megértésének szolgálatára" nyilatkozta az írónő.
Vasné Tóth Kornélia