Csuka Zoltán Városi Könyvtár, Érd  
Elérhetőségek
Nyitva tartás
Ki kicsoda Érden? – Keresés

ALKOTÁS: munkássága

 SZILÁGYI SÁNDORNÉ, DR. orvos
munkássága:
5 szakmai közlemény (Markusovszky pályázat 2x I. díj), 26 szakmai előadás kongresszusokon, előadói közreműködés orvostovábbképző tanfolyamokon
szerkesztette és kiadta édesapja, dr. Zsolt Zsigmond: Árpád? Budapest 1996. történelmi tanulmányát. (A kötet bemutatója 1997. május 21-én volt a Napház Galériában Érden).
 SZLAMENICZKY ISTVÁN, DR. nyugdíjas, okleveles agrárközgazdász
munkássága:
szakirányú könyvei mellett több száz tanulmány, ismeretterjesztő cikk szerzője.
 SOMFAI ISTVÁN középiskolai tanár, címzetes igazgató
munkássága:
az Orosz Nyelvtanárok Egyesülete valamennyi világkongresszusán (Berlin, Prága, Budapest, Moszkva, Regensburg, Bratislava, Szentpétervár) előadásokat tart a russzisztika területéről (1979-
1974-1986),
a magyarországi középiskolások nyári nyelviskoláját vezette a Szovjetunióban (Novgorod, Pétervár, Kurszk) 1975-1980, 1983-1986,
középiskolai szakfelügyelő Pest megyében,
a Poly-Art kiadványok sorozatszerkesztője (több irodalmi és képzőművészeti kiadvány)
a Poly-Art Alapítvány eddigi 20 éve alatt (1996-2015) 20 kiállítást szervezett, 45 Pódium-estet rendezett, vezetett
 SASS SYLVIA operaénekes, festőművész
munkássága:
1979-ig a Magyar Állami Operaház magánénekese. Szellemi szabadfoglalkozásúként a világ nagy operaszínpadain vendégszerepel, opera főszerepeket énekel.
1995-től koncerteken lép fel. 1996-tól 2000-ig a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskolán dalirodalmat tanított. 1996-tól mesterkurzusokat tart, többek között a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen.
Számos nemzetközi énekverseny zsűrijébe kapott meghívást:
1994-ben a moszkvai Csajkovszkij Énekversenynek zsűritagja, 2003-ban a Viña del Mar, (Chile) Énekverseny, 2005-ben pedig a brazíliai Maria Callas Énekverseny zsűri elnöke. 2007-ben a Szentpéterváron megrendezett Jelena Obraztsova énekverseny, majd 2009-ben a Marseille-ben megrendezett nemzetközi énekverseny zsűritagja.
 TARNAY TÜNDE építész tervező
munkássága:
jelentősebb érdi műemlékek helyreállításai, restauráltatásai: barokk kőkereszt (Kinga utca 1.), (1997)
Nepomuki Szent János szobra (1997)
minaret külső kőkonzerválása (1999)
Szent Walburga szobra (1999)
barokk kőkereszt (a Gyormában) (2000)
II. Lajos emlékmű (2000)
Kutyavár romjainak konzerválása, állagmegóvása Falusi Ferenc munkáját kiegészítve (2000).
Magyar Földrajzi Múzeum oldalszárnyainak műemléki védelem alá helyeztetése, az épületegyüttes építéstörténetének kutatása.
A Magyar Földrajzi Múzeum kocsiszínének végfalánál lévő kút rekonstrukciós terveinek elkészítése (csak részben készült el az eredeti tervhez képest).
A római limes érdi szakaszának régészeti vizsgálata a Magyar Nemzeti Múzeum szakembereivel (2000).
A Műemlékek Állami Gondnoksága kezelésében lévő kastélyok történeti enteriőr rekonstrukciós munkálatai, műtárgybeszerzések:
A budafoki és nagytétényi műemléki és értékvédelmi vizsgálat készítése
A fertődi Esterházy-kastély (Eszterháza) helyreállítási terveihez fényképtár elkészítése és CD-n történő rögzítése, Dávid Ferenc művészettörténésszel
A Visegrádi Királyi palota hercegi lakosztályának történeti enteriőr rekonstrukciójának háttérkutatása, Lukács Zsófia belsőépítész kiviteli terveivel.
Családi házak terveinek készítése archaikus elemek felhasználásával.
 RÉDAI ERZSÉBET zenetanár
munkássága:
az Érdi Kamarazenekar alapítója és vezetője (1989-)
a zenekar évente 8-10 hangversenyt ad Érden és vonzáskörzetben.
legjelentősebb koncertsorozata: Bach összes gordonkára írt művének előadása három hangversenyen a Szepes Gyula Műv. Központban (2004)
jelentős szólistákkal és kórusokkal dolgoznak, pártolják a Zeneakadémiát frissen végzett fiatal művészeket.
 PUNK GABRIELLA Mária Gemma apátnő
munkássága:
fő munkája 1946-tól az apátság vezetése, nagy érdeme Naszályi Emil atyával közösen a saját erőből és adományokból felépített Regina Mundi monostor és templom létrehozása, megépítése (1993. szept. 11-én volt az ünnepélyes templomszentelés).
 POKORNY FERENC nyugdíjas gépésztechnikus
munkássága:
A II. világháborúban elesett érdi katonák, elhurcoltak és egyéb körülmények között életüket vesztett érdi polgárok neveinek felkutatása, összegyűjtése. Ez szolgált alapul a hősi emlékműhöz.
Egyesületi társaival közösen elkészítették - az összegyűjtött nevek felhasználásával - a HŐSÖK KÖNYVÉT , mely kegyeleti célból, és mindenki által kézbe foghatóan, a Városi Könyvtárban lett elhelyezve. (Másodpéldánya a Városi Önkormányzatban.) Ez a nagyalakú emlékkönyv, az első és második világháborúban elesett érdiek nevét tartalmazza.
 NAGY LÁSZLÓ, DR. történész
munkássága:
A Rendőrtiszti Főiskolán a "Magyarország Európában" c. tantárgy megszervezője és vezető professzora.
Az alább felsorolt főbb munkái mellett több mint 300 cikke, tanulmánya jelent meg,
rendszeresen ad interjút (rádió, TV),
előadásokat tart itthon és külföldön.
 MAJOR GÁBOR ISTVÁNNÉ középiskolai tanár, képzőművész
munkássága:
a képzőművészet területén grafikával foglalkozik, grafikái jelentek meg a Pest Megyei Hírlapban és a Nelikätinen c. finn – magyar folyóiratban
irodalmi műsorokat állított össze az érdi Zeneiskola és a Szepes Gyula Művelődési Központ versmondó köre közreműködésével
saját tanítványai képzőművészeti alkotásaiból kiállításokat rendezett
 JUDIK ZOLTÁN építészmérnök, sporttechnológus
munkássága:
sportlétesítmények tervezése, sporttechnológiai kutatások valamint ezek felső színtű oktatása
 KALTENBACH JENŐ, DR jogász, országgyűlési biztos
munkássága:
kezdeményezője és alapítója a „Kisebbségi kerekasztal”-nak, a kisebbségi törvény egyik előkészítője (1991-1993), nemzetközi emberjogi és kisebbségi rendezvények előadója
 KAMP SALAMON, DR karnagy, zenei igazgató
munkássága:
zeneszerző, zenetörténész, a Budapesti Bach Hét alapítója, művészeti vezetője
 MADARÁSZ KATALIN énekes
munkássága:
a Magyar Rádió 1954-es tehetségkutató versenye óta rendszeresen szerepel a Magyar Rádióban és a Magyar Televízióban, Magyarországon és külföldön.
 PÁPAI JÁNOS
munkássága:
2011 óta sakk-képeslapokat készít, amelyek nem kerülnek kereskedelmi forgalomba. Ezek száma jelenleg (2015) meghaladja a 450-et. Valamennyi számozott és 50 példányban készül. A sakk-képeslapok témaköre sokoldalú, de jellemző, hogy több, mint 65 év sakkversenyzői anyagából merít.
 ZONDA ATTILA író
munkássága:
Már a középiskolai években, 1971-ben és 1972-ben szerkesztett osztálylapokat, úgy mint Csermely és Új Vizek, és a gimnázium Ébredés című lapjában is közölt verseket és írásokat. 1974-ben, amikor a Ceausescu rezsim a Gaudeamus búcsúdalt betiltotta, új magyar búcsúdalt írt, amire több erdélyi középiskolában is ballagtak.
A BAO-BAO székelyföldi néprajzgyűjtő expedíció alapító tagja és aktív gyűjtője volt több éven át.
Azóta szerkesztett és publikált a következő újságokban és folyóiratokban:
Háromszék, Európai Idő, Történelmi Magazin, Székely Hírmondó, Magyar Demokrata, Nemzetőr, Magyar Hírlap, Aranytarsoly, Polísz, Szózat, Magyarok Lapja, Polgár Info, Erdély Ma stb.
Regényeiből részletek jelennek meg a Bécsi Napló című folyóiratban.
 REGE BÉLA okleveles építőmérnök
munkássága:
1967 óta műszaki szakfordításokat készít lengyel, orosz és német nyelvről az OMIKK és más cégek számára;
1993-2006 vasúti hídász szakmai nemzetközi konferenciákon rendszeres előadásokat tart;
irányította a kőbányai lengyel templom erősítési munkáit.
 KUBASSEK JÁNOS, DR. geográfus, múzeumigazgató
munkássága:
Balázs Dénes felkérésére közreműködött a Magyar Földrajzi Gyűjtemény, a későbbi Múzeum „Magyar utazók, földrajzi felfedezők”, valamint „A Kárpát-medence feltárói” c. állandó kiállításai anyagának összegyűjtésében, rendezésében ; megalakulása óta a múzeum igazgatója; Magyar Földrajzi Múzeumban több tudományos előadóülést, szimpóziumot és nemzetközi konferenciát szervezett.
Kezdeményezte és létrehozta a múzeumkertben a „Magyar utazók szoborparkját”.
Több száz tudományos közlemény, értekezés, ismeretterjesztő cikk szerzője. Publikációi jelentek meg a Földrajzi Múzeumi Tanulmányokban, a Földrajzi Közlemények, a Karszt és Barlang, a Föld és Ég, a Földgömb, a Természet Világa, a Természetbúvár, az Élet és Tudomány, valamint napi és hetilapokban.
Érden 1983 óta több, mint ötszáz előadást és félszáz időszaki kiállítást szervezett a Magyar Földrajzi Múzeumban, valamint az Érdi Napokhoz kapcsolódóan 32 országos és nemzetközi tudománytörténeti konferenciát.
2014-ben Brüsszelben az Európai Parlamentben Ázsia és Afrika magyar kutatóiról kiállítást rendezett Puskás Katalinnal és Lendvai Tímár Edittel. Részese volt a Külügyminisztérium és az MTA A kelet magyar kutatói kiállítás és angol, orosz, török, kínai, arab nyelvű katalógusok elkészítésének.
 MANGEL GYÖNGYI KLÁRA újságíró, szerkesztő-riporter
munkássága:
az újságírásban fő szakterülete a környezetvédelem, egészségvédelem, emberi jogok
több ezer riportot, tudósítást, interjút, jegyzetet tett közzé
tanulmányokat írt magyarul és angolul a környezetvédelem területéről
újság- és folyóiratcikkeket jelentetett meg pl. a Harmadik Part, Öko, Magyar Nemzet, IPM c. lapokban
fejezetet írt a Magyarország politikai évkönyve, Vissza vagy hova c. könyvekben
a Magyar Rádióban a következő műsorokban dolgozott: Oxigén, Ökológiai akadémia, Túlélés, 23. óra, Krónika, Zöld hírek, Arckép zöld háttérrel, Kék bolygó, Vasárnapi újság, Zöld mozaik, stb.
2014-től nyugdíjban, jelenleg: szerkesztő-műsorvezető a Lánchíd Rádiónál a Zöldgömb című műsorban, külsős megbízottként. Cikkek, kisebb fordítások készítése újságokba, honlapokra.
 BARANYI TERÉZ tanár, intézményvezető
munkássága:
Az MTA-SZTE Képességfejlődés Kutatócsoport Szegedi Iskolai Longitudinális Programjában intézményvezetőként 2003-tól vesz részt.
TÁMOP 3.3.2. Esélyegyenlőségi programok végrehajtásának támogatása 2008-tól Érd Megyei Jogú Város pályázatában való aktív részvétel.
TÁMOP 3.1.3. A természettudományos közoktatás megújítása az Érdi Vörösmarty Mihály Gimnázium koordinálásával 2010-től Érd Megyei Jogú Város pályázatában való együttműködés.
TÁMOP 3.4.3. Iskolai tehetséggondozás 2012-es pályázat kidolgozása, beadása.
Határtalanul program pályázatának kidolgozása 2013-ban Bolyaiak nyomdokain címmel. Az iskola 7. osztályos tanulói 2013-ban és 2014-ben is lehetőséget kaptak egy 5 napos erdélyi kirándulásra.
 KELÉNYI ISTVÁN, DR. költő, író, művészettörténész, könyvtörténész, műfordító
munkássága:
rendezett az Egyetemi Színpadon: Babits, Dsida, Kondor Béla emlékesteket, évente számos kiállítást nyit meg
 FÁSY ÁDÁM producer, licence tulajdonos
munkássága:
szépségversenyek szervezője: a Miss Universe Hungary (világszépségverseny nemzeti versenye 1992-)
Miss World Hungary (világszépségverseny nemzeti versenye 1996-)
Emberközelben. Riportok közéleti személyiségekkel (1999)
Fásy mulató (szórakoztató zenés műsor 2000)
Miss Universe Hungary Magazin (havilap 1998-2000)
Miss & Lady Magazin (havilap 2000-2001)
Kereskedelmi élet (havilap 1999-2001) szerk.
 NEMESKÉRI XÉNIA nyugdíjas
munkássága:
Kezdettől (1996-) eredményesen vesz részt a könyvtár helyismereti pályázatain. Érdről, neves érdiekről készült fotókkal, családtörténeti írásokkal gyarapította a könyvtár helytörténeti gyűjteményét. Ebbéli kutatásai eredményeképpen megjelentek írásai a helyi lapokban.
 MOLNÁR GYÖRGY zenész
munkássága:
országos hírű zenész harmonika hangszeren
négy, saját feldolgozásokat tartalmazó könnyűzenei CD-t jelentetett meg
a Vidám Színpad Szomorú vasárnap c. előadásának zenekari közreműködője
megalakította a Molnár Triót 2000-ben
elindította a Harmonika Virtuózai c. koncertsorozatot 2000-ben, ezen zenekarvezetőként és szólistaként is szerepelt
a Frankfurti Utazási Világkiállítás magyar színpadának zenei vezetője 2002-ben.
 SZŰCS LÁSZLÓNÉ keramikus
munkássága:
Iparművészeti tárgyaival több kiállításon szerepelt.
 VOTIN JÓZSEF építész, könyvtáros, népművelő, újságíró, ingatlanforgalmazó
munkássága:
Közel félszáz épület és építmény kivitelezésében vett részt: lakóházak építése, felújítása, átalakítása; mélygarázs, panzió Pünkösdfürdőn , szabadtéri úszómedence Csillaghegyen; könnyűszerkezetes mentőállomás Mátyásföldön stb. 11 évig az OMF műemléki felügyelőjeként az ország több megyéjében műemlék helyreállítások előkészítése, felmérése, tervezése, helyszíni művezetése. Népi építészeti emlékek, tájházak és ipari emlékek műemlékvédelmi feladatainak megoldása (felmérés, tervezés, helyszíni művezetés). Műemlék helyreállítások előkészítése, felmérése, tervezése, helyszíni művezetése, konzultációk, városrendezési tervek szakvéleményezése, műemlékvédelmi szaktanácsadás. Előadásokat tartott művelődési házakban és vezette az egri Műemlékvédelmi Nyári Egyetem tanulmányi kirándulását. Érden könyvtárosként sikeres helytörténeti kiállítást szervezett a Magyar Földrajzi Múzeumban helytörténeti előadásokat tartott. A múzeum kurátoraként válogatta, rendezte és megnyitotta a Dr. Kós Károly néprajzi grafikáiból készült reprezentatív kiállítást. Munkatársa volt a magyar Műemléki topográfia Szabolcs-Szatmár megye kötetének és néhány más műemlékvédelmi tudományos kiadványnak is.

Csuka Zoltán
Városi Könyvtár

Érd, Hivatalnok utca 12.
23/365470/1
- www.csukalib.hu -
- Írjon nekünk emailt! -
NYITVATARTÁS
Adószámunk: 15566991-1-13
SZJA 1%
Érdi Lengyel-Magyar Kulturális Egyesület
Adószámunk: 18706330-1-13